Наші гуртки

Науковий гурток кафедри:

Українська мова: етимологія, історія, діалектологія

ВИКЛАДАЧІ: Зелінська Оксана Юріївна, Заскалета Валентина Петрівна

розширити лінгвістичну ерудицію здобувачів вищої освіти, що навчаються за спеціальністю 014 Середня освіта. Українська мова і література, ознайомивши їх, зокрема,  з результатами наукових студій з української етимології, історії  та діалектології української мови.

зацікавити студентів етимологією, діалектологією, ономастикою, історією української мови як розділами мовознавства, які мають потужні ресурси для використання їх у навчальній і позакласній роботі в закладах загальної середньої освіти;

ознайомити студентів з відомостями про принципи та методи етимологічних, порівняльно-історичних і діалектологічних досліджень слов’янських мов;

спонукати студентів до проведення наукової роботи

  1. Олійник Євгеній, група Сл(укр) 03-21;
  2. Чернявська Діана, група Сл(укр) 03-21;
  3. Шевчук Світлана, група Сл(укр) 03-21.

Листопад – лекційно-практичне заняття на тему «Українська історична лексикографія».

Лютий – лекційно-практичне заняття на тему «Лексика української мови 16 -17 ст. як виразник духовного світу українців».

Квітень – лекційно -практичне заняття на тему «Питання освіти і науки у писемних пам’ятках української мови».

Грудень – лекційно-практичне заняття на тему «Діалектні назви птахів в українській мові».

Травень – лекційно-практичне заняття на тему «Історія становлення складнопідрядного означального речення».

2023-3024. План роботи гуртка. Зелінська О.Ю., Заскалета В.П.

Розширене засідання проблемної групи «Українська мова: етимологія, історія, діалектологія»

         Студенти 2 і 3 курсу філологічного факультету освітніх технологій Київського національного лінгвістичного університету взяли участь у розширеному засіданні проблемної групи «Українська мова: етимологія, історія, діалектологія» (керівники проф. О.Ю. Зелінська, доц. В. П. Заскалета). На засідання були запрошені відомі дослідники українських говірок та історії української мови: Глуховцева Катерина Дмитрівна (Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, м. Полтава), Денисюк Василь Вікторович (Хмельницький національний університет) і Тищенко Тетяна Миколаївна та Пархета Любов Петрівна (Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини), які взяли участь у роботі гуртка разом з уманськими студентами.

          Засідання присвятили Дню української хустки, яке відзначають 7 грудня.

          Студенти дізналися про етимологію слів на позначення хусток, про назви хусток, які засвідчені в писемних пам’ятках української мови, а потім презентували результати своїх дослідницьких робіт – виголосили повідомлення про те, які назви побутують у їхніх говірках. Лексичні одиниці, зафіксовані на різних територіях України, було нанесено на карту. Здобувачі і викладачі розповіли цікаві і щемливі родинні історії, пов’язані з хусткою, а також про використання хустки в різних обрядах. Дослідницька робота здобувачів продовжується! Побажаємо всім успіхів у вивченні скарбів української мови, які невичерпні і в просторі, і в часі.

 

О.Ю. Зелінська,

професор кафедри української філології КНЛУ.